Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak to vypadá, když Izrael slaví sedmdesáté narozeniny

Nekonečné modrobílé davy v ulicích, přelety stíhaček nad městem a vlajky na každé lampě. Aneb jaké to je zažít Den nezávislosti v Jeruzalémě.

Když člověk vyroste v jedné kultuře a jedné zemi, o spoustě věcech si myslí, že jsou přirozené a že “tak byly vždycky”. Často je to teprve, když tuhle realitu konfrontuje s jiným prostředím nebo jiným názorem, kdy se dovede na nejrůznější zvyky, tradice a společenské vzorce podívat z větší perspektivy. Jednou z těchto věcí jsou i státní svátky a obecně řečeno patriotismus.

Přestože jsem já osobně komunistické Československo nezažila, mám pocit, že mnoho lidí z Česka má stále lehkou nedůvěru ke všem centrálně organizovaným státním oslavám, ještě o to více, když jsou do nich zapojena i armádní cvičení. Třeba Německo je toho ještě daleko extrémnější případ a moji němečtí kamarádi mi často vyprávěli, jak se i při mistrovství světa ve fotbalu veřejně debatuje nad tím, kolik vlajek je “už moc”. Na druhou stranu moji američtí spolužáci jsou zvyklí na úplně jinou realitu. Přísahy k vlajce ve školách, nesmírná úcta k vojákům, obrovské oslavy na den nezávislosti a státní vlajka jako součást popkultury. Tento týden jsem k těmto perspektivám přidala ještě další, izraelskou.

Izrael je teď místo, kde jsou všechny ideologie a náboženství na očích a mají obrovský vliv. Co se týče nacionalismu a budování národní identity, tak to se Izraeli doopravdy daří. Už jen při krátké procházce po Jeruzalémě si člověk povšimne, kolik péče se věnovalo jménům ulic (často biblická nebo z dějin židovstva), rozmístění naučných a památečních cedulí i muzeím a památníkům. Při studiu si také nelze nepovšimnout, jak je národní narativ přítomný ve výuce, v médiích a v neposlední řadě i při státních svátcích.

Tento pátek slavil Izrael svůj sedmdesátý den nezávislosti. Již s předstihem visely všude v ulicích vlajky a modrobílé ozdoby a prodejci nabízeli nepřeberné množství nejrůznějších předmětů s motivy izraelské vlajky. Samotný večer v den nezávislosti v Jeruzalémě pak vypadal jako jedna obrovská pouliční oslava, tedy alespoň v židovské části města. Hlavní třídou v západním Jeruzalémě proudily nekonečné davy lidí v modrobílém, spousta lidí měla na zádech navázanou vlajku a spousta si zakoupila jeden či více z tematických předmětů. Ty zahrnovaly vše od plastových modrobílých kloboučků po velmi populární obrovská nafukovací kladiva s ostny. Byl velký ohňostroj, promítalo se na budovy a v ulicích byly rozestavěny DJ pulty, u kterých tančily všechny ty obrovské modrobílé davy. Hlavní třídou se vůbec nedalo projít.

Izrael si za sedmdesát let své existence dal nesmírně záležet na budování národní identity a patriotismu. Je to přirozené, imigranti se do něj stěhovali ze všech koutů světa a jejich jediné pojítko byly různé druhy judaismu. Stát proto investoval obrovské úsilí do vytváření nových tradic, nové jednotné izraelské identity a pocitu sounáležitosti. V mnoha věcech to byl úspěšný projekt, o čemž svědčí i samotné páteční oslavy.

Jenže člověk, obzvlášť pokud má perspektivu externího diváka, nemůže zároveň nepřemýšlet nad tím, koho ten samý projekt vylučuje a zanechává mimo tuhle národní bublinu. Nacionalismus je velmi silný nástroj, který dovede přimět spoustu velice rozdílných lidí ke spolupráci a soužití. Jenže jako takový taky potřebuje určit, kdo jsou ty ostatní, co do jeho skupiny nepatří. Spousta těchto oficiálních oslav má pak příchuť toho, že se věci dělají davově a bez velkého přemýšlení, jen aby člověk nezůstal mimo. Mnoho lidí si tak koupilo obrovské nafukovací kladivo nebo sekeru s vlajkou Izraele, protože to okolo nich dělali všichni. Den předtím také zněly Izraelem sirény, které připomínaly památku na padlé vojáky a oběti terorismu. Je při nich zvykem se zastavit, vzpomenout na zesnulé a počkat, než siréna dozní. Samotné neuposlechnutí tohoto nepsaného pravidla se ale tak najednou proměňuje v silné politické stanovisko, kterým se člověk vymezuje proti izraelskému národu.

Davem na hlavní třídě jsem procházela se dvěma kamarádkami. Jedna z nich je Němka, která konvertovala k islámu a běžně nosí přes vlasy šátek. Když jsme vcházely do židovského davu, uvázala si svůj šátek na hlavě jinak, tak, jak ho nosí židovky, protože měla jednoduše strach z toho, jak by na ni lidé reagovali, kdyby si ho nechala “po muslimsku”. Když jsme ten samý večer procházely starým městem, které je z většiny arabské, bylo v něm ticho a prázdno. Obchody měly už večer zavřeno a jen pár zbloudilých turistů hledalo hotel.

Tím vším chci hlavně říct, že patriotismus a všechny tyhle oslavy národa mohou být mocným prostředkem k tomu, aby lidé cítili, že žijí v určité komunitě a mají spolu něco společného. Zároveň je to ale nástroj, který nevyhnutelně taky vylučuje ostatní a snadno může sklouznout k mentalitě “my a oni”. Jsem nesmírně ráda, že jsem mohla tyhle izraelské oslavy vidět. Ale upřímně jsem ještě raději, že jsem je viděla s perspektivou cizince.

Autor: Kateřina Velíšková | neděle 22.4.2018 19:46 | karma článku: 21,34 | přečteno: 612x
  • Další články autora

Kateřina Velíšková

Lekce z Jeruzaléma 2: O denním životě a konfliktu

Dlouhotrvající konflikt a obyčejný denní život v Jeruzalémě existují vedle sebe a nehledě na politickou situaci zde člověk téměř každý den potká známky obojího.

30.9.2018 v 19:00 | Karma: 16,50 | Přečteno: 498x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

Lekce z Jeruzaléma: 1. Cizinci to mají jednodušší

Ačkoli to možná zní zvláštně, cizinec ze Západu smí v Izraeli i Palestině překračovat hranice, které jsou pro místní často nepřekonatelné.

23.9.2018 v 19:00 | Karma: 22,41 | Přečteno: 697x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

Noc u Mrtvého moře

Na co člověk myslí, když po roce odjíždí z Izraele? A jaké to je mít kamarády rozeseté po různých koutech světa?

16.9.2018 v 19:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 591x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

O běhání v Palestině a taky o tom, jaké neziskovky mají smysl

V Jeruzalémě jsem začala běhat s palestinskou organizací. Stala se z toho jedna z věcí, která mi tady dává největší smysl.

2.9.2018 v 19:00 | Karma: 21,26 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Společnost

Kateřina Velíšková

Na checkpointu v Izraeli

Aneb o hranicích mezi lidmi, byrokracii a taky o věcech, kterých si cizinec cestující v Izraeli a Palestině vůbec nemusí všimnout.

27.8.2018 v 13:00 | Karma: 21,58 | Přečteno: 975x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 994x
Student, co se nějak ocitnul v Jeruzalémě. Na místě, které je neuvěřitelně různorodé, plné protikladů a taky trochu šílené. Tak bych o něm chtěla psát.