Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cizincem ve svaté zemi

K čemu je studovat cizí kultury, když kontextu stejně budete rozumět méně než místní? A jakou pozici má mezinárodní student, který žije v Jeruzalémě?

Občas je to zvláštní, studovat Izrael a Blízký východ. Myslím, že podobně to budou mít i jiní, kteří se rozhodli studovat jiné kultury. Ten pocit, že prostředí, historii nebo kontextu nikdy nebudete rozumět jako místní a že i po letech studia jste si jistí jen tím, kolik toho ještě nevíte.

V Izraeli je to pravda snad ještě více než jinde. Když žijete v Jeruzalémě, často máte pocit, že by se daly strávit roky studiem jedné ulice nebo jednoho lidského příběhu. Navíc se pak často přistihnete, že si venkovní realitu snažíte utřídit do kategorií, které máte nastudované. Když jdete do obchodu, všimnete si, že je za pokladnou imigrantka z Ruska, která do Izraele pravděpodobně přišla v devadesátých letech po rozpadu Sovětského svazu. Když jste na přednáškách, přemýšlíte nad tím, že naprostá většina vašich profesorů opravdu jsou aškenázští Židé z Evropy, kteří jsou stále v průměru vlivnější a bohatší než Mizrachim, tedy Židé z Blízkého východu a severní Afriky. A když mluvíte s Palestinci z východního Jeruzaléma, hned si je zařadíte do kategorie těch, kteří po Šestidenní válce získali pouze trvalý pobyt a nikoli občanství.

Kromě toho je Izrael, a Jeruzalém obzvlášť, místo natolik politické, že se o něm nedá napsat nebo vyprávět téměř nic, co by se nějakým způsobem nevztahovalo k politice. Úctyhodné množství novinářů, historiků i politiků se dlouhá léta věnovalo zdejší situaci a jejich závěry jsou často zcela protichůdné. Tak k čemu to je, žít tu jeden rok magisterského studia? Co nového může přinést student ze zahraničí, který toho rozhodně neví víc a který je tu jen takhle na skok?

Jeden dílek odpovědi se mi povedlo najít minulou neděli při práci na etnografickém projektu o vztazích mezi komunitami žijícími ve Starém městě. Nesmírnou výhodou mé pozice totiž je to, že jsou s vámi ochotni mluvit téměř všichni. Ať už jde o izraelské židy, palestinské muslimy nebo vojáky, pozice mezinárodního studenta z Evropy otevírá dveře, které by pro stejného studenta z Izraele nebo Palestiny zůstaly s největší pravděpodobností zavřené. Tahle výsada vám umožní to, že si v jeden moment povídáte s izraelskou ochrankou židovského osídlení v muslimské části Starého města a o pár okamžiků později vás skupina palestinských babiček pozve na návštěvu a pohostí vás čerstvými morušemi. Evropský pas a trocha z obou jazyků vám tak umožní pohled na věc, který je příslušníkům obou komunit jinak téměř uzavřen.

Ulice Starého města

Jeruzalém je stále místo, ve kterém jsou komunity velice ostře oddělené. Jezdí tu vedle sebe dvě autobusové společnosti, jedna izraelská, druhá arabská. V západním Jeruzalémě nežijí téměř žádní Arabové a na místech, kde ve východním Jeruzalémě žijí Židé blízko Arabů, to často vytváří napětí a spory. Obě komunity toho o sobě navzájem taky ví relativně málo a jejich kontakty jsou vesměs omezeny na setkání na úřadech či v práci. Cizinec má ale jedinečnou šanci tyhle hranice mezi komunitami překročit a přiučit se o životech obou z nich. V Jeruzalémě se s vámi také překvapivé množství lidí rádo podělí o svůj příběh nebo o příběh své rodiny. Jako mezinárodní student si taky můžete dovolit pokládat otázky, na které by se místní nejspíše nezeptali. Jakožto cizinci vám navíc lidé více prominou a často jsou místo toho rádi, že se o tohle místo zajímáte.

Celým tímhle textem chci hlavně říci toto. Studovat tady je neuvěřitelná výsada, a to jak z hlediska českého, tak i z pozice, kterou má člověk tady. Jestli si někde člověk pořádně uvědomí, jaká výhoda je mít evropský pas, je to právě tady. Samozřejmě, že se ročním pobytem v Jeruzalémě nenaučíte o místní historii, politice nebo společenských problémech tolik jako místní, kteří zde prožili celý život. Vaše pozice cizince vám ale často umožní se na situaci podívat jinýma očima a s perspektivou, kterou si místní mnohdy nemohou dovolit. Jen člověk nesmí zapomenout, jaké štěstí to je. 

Autor: Kateřina Velíšková | neděle 13.5.2018 20:00 | karma článku: 22,89 | přečteno: 696x
  • Další články autora

Kateřina Velíšková

Lekce z Jeruzaléma 2: O denním životě a konfliktu

Dlouhotrvající konflikt a obyčejný denní život v Jeruzalémě existují vedle sebe a nehledě na politickou situaci zde člověk téměř každý den potká známky obojího.

30.9.2018 v 19:00 | Karma: 16,50 | Přečteno: 498x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

Lekce z Jeruzaléma: 1. Cizinci to mají jednodušší

Ačkoli to možná zní zvláštně, cizinec ze Západu smí v Izraeli i Palestině překračovat hranice, které jsou pro místní často nepřekonatelné.

23.9.2018 v 19:00 | Karma: 22,41 | Přečteno: 697x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

Noc u Mrtvého moře

Na co člověk myslí, když po roce odjíždí z Izraele? A jaké to je mít kamarády rozeseté po různých koutech světa?

16.9.2018 v 19:30 | Karma: 19,84 | Přečteno: 591x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

O běhání v Palestině a taky o tom, jaké neziskovky mají smysl

V Jeruzalémě jsem začala běhat s palestinskou organizací. Stala se z toho jedna z věcí, která mi tady dává největší smysl.

2.9.2018 v 19:00 | Karma: 21,26 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Společnost

Kateřina Velíšková

Na checkpointu v Izraeli

Aneb o hranicích mezi lidmi, byrokracii a taky o věcech, kterých si cizinec cestující v Izraeli a Palestině vůbec nemusí všimnout.

27.8.2018 v 13:00 | Karma: 21,58 | Přečteno: 975x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily dva lidi

24. dubna 2024  8:33

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy a...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 994x
Student, co se nějak ocitnul v Jeruzalémě. Na místě, které je neuvěřitelně různorodé, plné protikladů a taky trochu šílené. Tak bych o něm chtěla psát.