Co se píše o protestech v Gaze

1. 04. 2018 19:58:56
Jak vypadají současné protesty v Gaze podle různých lokálních i světových médií? A jak moc nás ovlivňuje to, kde získáváme informace?

V Gaze se v pátek 30. března protestovalo. Vím o tom taky jen ze zpráv, protože do Gazy se dostanou jen humanitární pracovníci a pár novinářů. Je to malé palestinské území u Středozemního moře, které je jen zhruba 360 km2 velké, ale ve kterém žije asi 1,8 milionu lidí. Území je pod palestinskou samosprávou (vládne v něm hnutí Hamás), ale Izrael stále kontroluje dovoz a vývoz, vzdušný prostor i okolní moře. Z Gazy do Izraele se dá dostat pomocí několika hraničních přechodů, přejít hranici ovšem smí jen velmi malé množství lidí, kteří pracují v Izraeli nebo potřebují zdravotní péči. Gaza má také asi dvanáct kilometrů dlouhou hranici s Egyptem, ale i ta je přísně střežená. Území je hustě zalidněné, velice chudé a trpí také nedostatkem dodávek energie, vody i základních surovin.

Tento pátek v Gaze začaly protesty, které mají trvat až do květnového výročí vzniku Izraele, kterému Palestinci společně s následnou válkou říkají Nakba neboli katastrofa. Desítky tisíc Palestinců protestovaly za návrat do předválečné Palestiny, šestnáct lidí zemřelo a minimálně stovky byly zraněny.

Nechci tu popisovat celou historii Gazy a už vůbec ne vynášet rychlé soudy o tamější politické situaci. Tenhle článek má být totiž o něčem trochu jinačím: o zdrojích, které člověk čte.

Naprostou většinu zpráv člověk získává z druhé ruky. Ať už je to z novin, z internetu nebo od souseda, naše názory se utváří podle toho, jaké informace konzumujeme. A páteční protesty v Gaze jsou toho ukázkovým příkladem.

Člověk z Česka se o protestech s největší pravděpodobností dověděl z českých zdrojů. Ku příkladu iDnes o nich informovala článkem “Na hranicích Gazy protestují Palestinci, nejméně patnáct lidí zemřelo”.

Izraelci se o protestech dočetli například z populárních bezplatných novin Jisra'el ha-jom (Izrael dnes), zatímco Palestinci četli například článek na stránkách novin al-Kuds (Jeruzalém). Popis zpráv v jednotlivých článcích se ale diametrálně lišil. Izraelský článek dával důraz na násilí Palestinců a dal velký prostor k vyjádření izraelské armádě. Palestinský článek se, vcelku logicky, soustředil na raněné a mrtvé a zdůrazňoval nadměrné použití síly izraelské armády. Izraelské zprávy byly doplněny hrozivou fotkou protestujících na pozadí černého dýmu a ty palestinské fotografií poklidného zástupu mužů i žen.

Rozumím tomu, že naprostá většina Čechů si jen tak nepřečte článek v arabštině či hebrejštině. Ti, co ovládají angličtinu, se ale mohou podívat na odlišnosti v popisu události už jen britskou BBC. Ještě o něco jinačí pohled pak člověk získá, když se podívá na texty Al-Džazíry.

Už na takhle malém vzorku článků se dá ukázat, nakolik se vyznění jednotlivých textů liší. Pokud si člověk přečte jen jeden z nich, je důležité, jestli titulek uvádí, že protestující “zemřeli” nebo je “zabila izraelská armáda”. Důležitá je i doprovodná fotografie. Vidíme na fotce protestující dav s dýmem z pneumatik, nebo odnášení raněných? Vidíme protest z pohledu izraelské armády, anebo Palestinců? Tyto a jiné faktory mají velký vliv na to, ke které straně budeme cítit větší sympatie.

Když si člověk čte zprávy, je potřeba mimo jiné taky přemýšlet nad tím, pro jaké publikum je článek napsán a co ovlivňuje jeho vyznění. Případ protestů v Gaze je samozřejmě extrémní, protože popisuje extrémně polarizovanou situaci. Ale ať už si člověk čte o izraelské politice nebo domácím dění, vždy se hodí podívat se na různorodé zdroje, které situaci popisují z více úhlů. Pokud ve zprávách vidíte jen obrázky zraněných a izraelské ostřelovače, budete o situaci přemýšlet jinak, než když uvidíte masu protestujících s šátky okolo hlavy, jak házejí kameny. Při získávání informací o něčem tak kontroverzním, jako situace v Gaze, je tedy obzvlášť důležité vidět kontrastující popisy událostí z různých stran. Neznamená to, že kvůli tomu člověk musí změnit vlastní názor, ale minimálně mu to přinese větší porozumění o tom, jak k věci přistupují ostatní. Jen málo věcí je totiž úplně černobílých, a co se týče Izraele a Palestiny, tohle pravidlo platí dvojnásob.

Autor: Kateřina Velíšková | neděle 1.4.2018 19:58 | karma článku: 30.33 | přečteno: 1768x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Jaroslav Herda

Psala o strachu voličů Zemana ve svém blogu jinak, než jak napsaly Parlamentní listy.

Pedagožka, spisovatelka, blogerka a mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka paní Veronika Valíková Šubová oslovila kováře - redakci Parlamentních listů.

28.3.2024 v 7:22 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 576 |

Martin Faltýn

Trochu se nám ty (dez)informace rozmáchly

Zažil jsem poměrně drzý článek, navážející se do jistých aktivit. Cožpak, to navážení by bylo v pořádku. Horší bylo, že autor neochvějně odkazoval na důkazní fakta. Což byla ovšem speciálně z jeho strany dezinformace, jako hrom!

18.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 3851 | Diskuse

Jan Pavelec

ČT je hlásnou troubou pětikoalice

Je to zjevné ze způsobu vedení TV debat, z otázek, kterou jsou kladeny, z odpovědí, které jsou souhlasně rozvíjeny nebo naopak nesouhlasně ostrakizovány, a hlavně z témat, která jsou nastolována nebo naopak zcela ignorována.

9.3.2024 v 9:35 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 368 |

Jaroslav Herda

Do politiky často vstupují pohádky, někdy i drogy.

Když děti politiků experimentují s drogami, mohou nastat nečekané situace, však v tomto případě, v samém závěru příběhu, je droga jako příčina nedorozumění nakonec vyloučena. I nedorozumění.

4.3.2024 v 23:45 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jiří Turner

Prima zprávy

Pamatuji, jak za bolševika byla média přehlídkou vítězství, úspěchů, pozitiv a jistot. Dnes jsou to katastrofy, neúspěchy, hrozby, varování, katastrofální vyhlídky a prognózy vyvolávající strach, nejistotu, zklamání a skepsi.

4.3.2024 v 14:27 | Karma článku: 30.53 | Přečteno: 796 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 994

Student, co se nějak ocitnul v Jeruzalémě. Na místě, které je neuvěřitelně různorodé, plné protikladů a taky trochu šílené. Tak bych o něm chtěla psát.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...